Most kolejowy w Nietkowicach

Wybierając się ostatnio na południowy skraj OWB, nie mogłem pominąć starego mostu kolejowego na Odrze położonego nieopodal Nietkowic (niem. Straßburg (Oder), Deutsch Nettkow). Wyjechałem z domu na tyle wcześnie, że udało mi dotrzeć na miejsce o świcie.
Most w oparach porannej mgły przez którą starało się przedrzeć słońce wyglądał magicznie. Nie zważając na rosę rzuciłem się na przełaj, żeby strzelić parę efektownych fotek. Niestety szybko nabrałem wody, na dodatek droga przez pole okazała się dłuższa niż myślałem i kiedy w końcu dotarłem na most, po mgle nie było śladu. Odpuściłem sobie dalsze buszowanie po nadodrzańskich łąkach, stąd tylko kilka zdjęć przedstawiających ogólny widok mostu na Odrze.

Nietkowice - karta pocztowa z lat 30 (źródło: http://dolny-slask.org.pl)
Nietkowice – karta pocztowa z lat 30 (źródło: http://dolny-slask.org.pl)

Most kolejowy w Nietkowicach to jeden z wielu obiektów inżynieryjnych wybudowanych w ramach Odrzańskiej Magistrali Kolejowej (nieoficjalna nazwa linii nr 273 łączącej Szczecin z Wrocławiem). Most powstał około 1871 roku, nie dotarłem do źródeł, które precyzują tę datę. Sama historia linii sięga lat 30tych XVIII wieku, kiedy to powstała koncepcja szlaku łączącego Wrocław z Berlinem, będąca zalążkiem obecnej linii.

Nietkowice - karta pocztowa z 1905 roku (źródło: http://www.fotopolska.eu)
Nietkowice – karta pocztowa z 1905 roku (źródło: http://www.fotopolska.eu)

W trakcie swojej prawie stupięćdziesięcioletniej historii, jeden z mostów na Odrze uległ zniszczeniu, nie znalazłem informacji, w którym roku miało miejsce zdarzenie, ale można przyjąć, że przed 1905 rokiem (patrz karta pocztowa z 1905 powyżej), następna karta pocztowa z lat 30tych ubiegłego wieku przedstawia już dwa mosty, z tym, że przęsło nurtowe jest już nowszej konstrukcji. Informacje o katastrofie można znaleźć na Wikipedii, jednak bez szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *